Amasra Turu

Türkiye - Bartın

13. yüzyılda Cenevizliler tarafından ele geçirilen Amasra'ya Fatih Sultan Mehmet 1460 yılı Ekim ayında bir sefer düzenler. Şehre hakim bir tepeye geldiğinde hayranlığını belli eden meşhur sözü eder: ''Lala, lala!, çeşm-i cihan bu m'ola" ve kaleye haber gönderir ; Bu kadar güzel bir yere zarar vererek almak istemem kalenin anahtarını bana getiriniz der. Denize doğru uzanmış bir burun, burnun iki yanında korunaklı birer liman görevi gören iki koy ve ana karaya bağlı ve bağımsız adaları ile eşsiz bir görsel güzelliğe de sahip olan Amasra hem 3000 yıllık tarihi, hem çekicilik ve balıkçılığa dayanan yerel sanatları, hem de kendini çevreleyen ormanlık alanları ile görülmeye değer yerlerden biridir.

Görülecek Yerler

Amasra
Boztepe mah.
Amasra Kültür Sanat
Kuşkayası Yol Anıtı
Bakacak Tepesi
Amasra Kalesi
Amasra Ağlayan Ağaç
Amasra Kemere Köprüs
Amasra Direkli Kaya
Kaleiçi Mah.
Tavşan Adası
Amasra Çekiciler Çar

Tur Özellikleri

Rehberli Tur
Sigorta Güvenceli Tur
Öğrenci Turu
Herkese Açık Tur

Ulaşım Seçenekleri : Standart Araçlar - Otobüs-Midibüs-Minibüs, Standart Araçlar - test, Standart Araçlar - test
Kalkış Şehirleri : Bursa, Yalova


Balon Turu
It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum is that it has a more-or-less normal distribution of letters, as opposed to using 'Content here, content here', making it look like readable English. Many desktop publishing packages and web page editors now use Lorem Ipsum as their default model text, and a search for 'lorem ipsum' will uncover many web sites still in their infancy. Various versions have evolved over the years, sometimes by accident, sometimes on purpose (injected humour and the like).
Kişibaşı
 TL 55,00
Öğle Yemeği
Kişibaşı
 TL 132,00


Kalkış Şehir Kalkış Bölge

Çıkış Tarihi Çıkış Saati Yetişkin Çocuk Bebek Kampanyalar Ödeme Seçenekleri Kontenjan Rezervasyon
Bu tura ait tanımlı fiyat bulunamadı.

Katılımcı Sayısı
Yetişkin Çocuk Bebek


Tur Programı

Amasra Turu

Belirlenen saatte tur katılım noktalarında buluşma ve Amasra - Karabük istikametine hareket.

 • Kahvaltı için serbest zaman (Ekstra)
 • Kuş Kayası Yol Anıtı
 • Bakacak Tepesi
 • Amasra Kalesi
 • Ağlayan Ağaç
 • Öğle Yemeği (Ekstra)
 • Boztepe
 • Amasra Kale içi Evleri
 • Amasra Fatih Camii
 • Amasra Küçük Kilise
 • Amasra'da Tekne Turu (Ekstra)

Belirlenen Saatte 16.00 -17.00 Dönüş için Toplanma ve Hareket


4


Amasra Çekiciler Çarşısı

Amasra'nın nadide yerlerinden olan "çekiciler çarşısı " adını daha Amasra'da elektrik yokken kullanılan bir el ve bir ayakla çalışılan ve eldeki yay denilen aletin işlenecek ağaç parçasına dolanarak ileri geri çekilmesiyle hareket eden ve diğer el ve bir ayakla da eldeki kesici alet tutularak ağaca şekil verilen tarihi el tezgahından almıştır.Önceleri Amasra'da leylekcilik de çok meşhurdu.Bir mengene,bir kıl testere,bir keser ve bir törpü ile çalışılırdı.Tabi "çekici bıçağı"nı unutmamak lazım.Sanat belki o zamanlardaydı...şimdi biraz da para kazanma kaygısı ile sanattan taviz verilmeye başlandı.

Boztepe mah.

Amasra Limanı

8