Bursa-Mudanya-Trilye Turu

Türkiye - Bursa

Mudanya tarihi milattan önce 7. yüzyıla dayanır. İlk adının Myrlea olduğu bilinmektedir. 12 İyon şehir devletinden olan Gemlik ve Erdekânin de kurucusu Kolofonlular tarafından kurulmuştur. Zaman zaman işgale uğrayan şehir, Makedonya Hükümdarı 5. Filip (Philippos) tarafından yıkılmış ve yerine, Apameia adı ile yeni bir şehir inşa edilmiştir. Bu şehir de işgale uğramış ve imar edilerek Montania adını almıştır. Mudanya adının buradan geldiği sanılmaktadır. Mudanya, Mudanya Kasabası, Mondros Mütarekesinden sonra, önce İngiliz istilasına uğramıştır. Fakat Jandarma Onbaşısı Şükrü Çavuşun İngiliz Deniz Piyadesi'nin çıkartma yaptığı iskelede İngiliz Ordusundan bir binbaşı ile bir eri öldürmesi üzerine bu işgal bir gün bile sürmemiştir. 25 Haziran 1920'de gerçekleşen bu olaydan 11 gün sonra İngiliz ordusunun yerini Yunanlar almıştır. Düşman işgali altında 2 yıldan uzun süre kalan Mudanya, 12 Eylül 1922 günü Yunan işgalinden kurtulmuştur. Türk Kurtuluş Savaşı'nı sona erdiren anlaşma 3-11 Ekim 1922 tarihleri arasında yapılan konferans sonucunda Mudanyada imzalanmış ve Mudanya Mütarekesi adını almıştır.

Görülecek Yerler

Mudanya
Trilye (Zeytinbağı)
Burgaz (Güzelyalı)
Trilye Meydanı

Tur Özellikleri

Rehberli Tur
Sigorta Güvenceli Tur
Herkese Açık Tur

Ulaşım Seçenekleri : Standart Araçlar - Otobüs-Midibüs-Minibüs
Kalkış Şehirleri : Bursa
Kalkış Şehir Kalkış Bölge

Çıkış Tarihi Çıkış Saati Yetişkin Çocuk Bebek Kampanyalar Ödeme Seçenekleri Kontenjan Rezervasyon
Bu tura ait tanımlı fiyat bulunamadı.

Katılımcı Sayısı
Yetişkin Çocuk Bebek


Tur Programı

Tur katılım noktalarında buluşma ve yaklaşık 8 saat sürecek olan günübirlik turumuza başlıyoruz.

Mudanya-Trilye Tur Programı :

 • Mütareke evi
 • Osmanlı Evleri
 • Tahir Paşa Konağı
 • Hasan Paşa Hamamı
 • Rum (Halitpaşa) Mahallesi
 • Yıldıztepe
 • Öğle Yemeği
 • Trilye
 • Aya Todori Kilisesi (Fatih Camii)
 • Kemerli Kilise (Trilye Dündar Evi)
 • Taş Mektep (Faruk Çelik Kültür Merkezi)
 • Zeytin ve Zeytinyağı Alışverişi

Turumuzun sonunda Tur dağıtım noktalarında siz değerli misafirlerimizi bırakıyor ve vedalaşıyoruz...


4


Heykel

Güzelyalı (Burgaz)

Güzelyalı Beldesinin tarihçesi çağlar boyunca bir bölümünü oluşturduğu Mudanya Bölgesi tarihçesi ile birbütün oluşturmakta ve Eski Burgaz Köyü olarak bilinmektedir. 1922 yılından sonra Burgaz Köyündeki Rumların kaçması ile boşalan köye Türkler yerleştirildi. Batum tarafındaki Gürcü Türkler ile Girit adasını boşaltan Türkler mübadele ile köye yerleştirildi. 15 hane olarak köy giderek kalabalıklaştı.1962 senesinde bir referandum ile Mudanya Belediyesi` ne mahalle olarak bağlandı ve Güzelyalı adını aldı.

Mudanya

M. Ö. 7. yüzyılda bir İon Kolonisi olarak Kolofonlular tarafından kurulan Mudanya, önce Mirleia, daha sonra Apamia ve son olarak da Montania adını taşımaktaydı. Mudanya adı da Montania'nın değişmesinden gelmiştir. 19 yüzyılda ilçe merkezi olan Mudanya, batıda Karacabey, güneyde Bursa, doğuda Gemlik ile komşu olup, kuzeyinde Gemlik Körfezi yer alır. Bursa'ya 32 km uzaklıktadır. 346 km2'lik bir alan kaplar. Mudanya'ya bağlı 2 belde (Zeytinbağı ve Güzelyalı) , 36 köy bulunmaktadır. İlçe merkezinde 8 mahalle bulunur. İlçenin nüfusu 2007 verilerine göre 62. 369 olup, sürekli göç almaktadır. Asırlardır önemli bir liman kenti olan Mudanya, günümüzde de ldquo;Bursa'nın limanı rdquo; görevini sürdürmektedir. Bursa'nın İstanbul ile deniz yolu ile bağlantısı Mudanya/Güzelyalı sahilinden gerçekleştirilmektedir.

Trilye (Zeytinbağı)

Şirin ve tarihi bir beldedir. Antik çağlardan itibaren tarih sahnesinde bulunmuştur. Bizans-Rum mimarisini yansıtan evleri ve tarihi kiliseleriyle dikkat çeker. Nüfus mübadelesinden önce, köy nüfusu ağırlıklı olarak, Rumlardan oluşmaktaydı. Mübadeleden sonra, köye Girit ve Bulgaristan göçmenleri yerleştirildi. Adı resmen Zeytinbağ olarak değiştirilse de, Tirilye adı yaygın olarak kullanılmaya devam edildi.

8