Bursa-Uludağ-Saitabat Şelalesi Turu

Türkiye - Bursa

Bursa’dan 34 km uzaklıkta yer alan Saitabat Şelalesi, Uludağ’dan gelen Kar ve Yağmur sularının oluşturmuş olduğu bir kanyondan dökülmektedir. Köylüler tarafından Güvercinlik adıyla da anılan şelalenin aktığı kanyonda, suyunun debisine rağmen sert kayalar yer almaktadır. Kiremitte tereyağı ile odun ateşinde pişirilen alabalıkları oldukça meşhur olan Saitabat Şelalesi’nin çevresinde ise piknik alanları bulunmaktadır. Şelalenin çevresinde piknik alanlarının dışında et mangal lokantaları ve büfeler de yer almakta olup bu alan mesire ve dinlenme yeri olarak kullanılmaktadır. Şelalenin yokuş aşağı akan bölümünün her iki tarafında, kır lokantalarının masaları yer almaktadır. Şelalenin huzur veren sesi, yarattığı serinlik ve çevredeki ağaçların zihin açan kokusu, ziyaretçiler için doğal terapi niteliğindedir. Uludağ’ın eteklerinde yer alan Saitabat Şelalesi’nin aktığı kanyon ise doğa sporlarıyla uğraşanların sıklıkla tercih ettiği bir noktadır.

Görülecek Yerler

Uludağ
Teleferik Bursa İsta
Yeşil Çarşı
Uludağ Kayak Merkezi
Sarıalan
Cumalıkızık Köyü
Saitabat Şelalesi

Tur Özellikleri

Rehberli Tur
Sigorta Güvenceli Tur
Herkese Açık Tur

Ulaşım Seçenekleri : Standart Araçlar - Otobüs-Midibüs-Minibüs
Kalkış Şehirleri : Bursa
Kalkış Şehir Kalkış Bölge

Çıkış Tarihi Çıkış Saati Yetişkin Çocuk Bebek Kampanyalar Ödeme Seçenekleri Kontenjan Rezervasyon
Bu tura ait tanımlı fiyat bulunamadı.

Katılımcı Sayısı
Yetişkin Çocuk Bebek


Tur Programı

Teleferik-Şelale Tur Programı :

  • Bursa Teleferik ile Uludağa Çıkış
  • Sarıalan
  • Uludağ Kayak merkezi-Oteller Bölgesi
  • Yeşil Çarşı
  • Cumalıkızık Köyü
  • Saitabat Şelalesi
  • Öğle Yemeği
  • Bursa Lokumcusu
  • Kırcılar Deri mağazası

Turumuzun sonunda Tur dağıtım noktalarında siz değerli misafirlerimizi bırakıyor ve vedalaşıyoruz...


4


Heykel

Teleferik Bursa İstasyonu

Bursa'nın simgesi teleferik; ldquo;Bursa Teleferik rdquo; markasına dönüşürken zihinlerde yer eden geleneksel kabin görüntüsü stilize edilerek korunmuştur. Teleferik kabini; dağı, zirveyi, korunaklılığı ve aynı zamanda ldquo;doğa işaret dilinde, lsquo;güvenle inilir' tabirini simgeleyen rdquo; yuvarlak kenarlı üçgen içerisine yerleştirilmiştir. Yukarıya doğru uzanan ve her iki tarafı açık olan düz çizgiyle ifade edilen, halatlı taşımacılık ile de ldquo;ilerlemeye ve özgürlüğe rdquo; atıfta bulunulmuştur.

Uludağ Kayak Merkezi

Uludağ, ülkemizin önemli kış sporları merkezidir. 3000'in üzerinde yatak kapasitesine sahip olan dağda 23 özel turistik tesisin dışında kamuya ait 16 dinlenme ve konaklama tesisi bulunmaktadır. Oteller bölgesinde 11 pist, 7 telesiyej ve 6 teleski tesisi ile kayak, snowboard ve diğer kış sporları malzemelerini kiralayabileceğiniz ya da satın alabileceğiniz mağazalar, eğlence merkezleri ve kayak eğitim merkezleri bulunur.

Cumalıkızık Köyü

700 yıllık tarih icirc; Cumalıkızık Köyü, Osmanlı dönemi kırsal mimarisinin önemli örneklerinden biridir ve halen
geleneksel yaşam biçimini korur. Köyde sadece bir insanın ya da bir at arabasının geçebileceği genişlikteki sokaklarda, birbiri ardına evler sıralanmıştır. Pazar günleri köy meydanında pazar kurulur. Burada köylülerin kendi ürettikleri erişte, tarhana ve kendi bahçelerinde yetişen meyvelerden yaptıkları çeşit çeşit reçeller ile el işleri satılır. Her birinin avlusunun ayrı güzellikte olduğu evlerden bazıları pansiyon, bazıları da yerel ürünlerin servis edildiği lokanta olarak hizmet verir. Köy halkının bağışları ile kurulan ve 18, 19 ve 20. yüzyıllara ait eşyalardan oluşan etnografya müzesinin yanı sıra köyün camisi ve hamamı da görülecek diğer yerlerdir.

Saitabat Şelalesi

Bursa'dan 12 km uzaklıkta yer alan Saitabat yemyeşil çimenler ve çınar ağaçlarıyla çevrili bir alan. Uludağ eteklerindeki şelalenin aktığı kanyon, doğa sporları ile uğraşanların buluşma noktası. Odun ateşinde, kiremitte tereyağı ile pişirilen alabalıklarıyla meşhur olan şelalenin çevresinde piknik alanları bulunuyor.

8